Vishay Dale CPR20510R0KE10
Part No.:
CPR20510R0KE10
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 510 OHM 20W 10% RADIAL
Shipping
CPR20510R0KE10 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
CPR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
510 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
20W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 225°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
2.461" L x 0.492" W (62.51mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)