Vishay Dale CPR156R800KE10
Part No.:
CPR156R800KE10
Description:
RES 6.8 OHM 15W 10% RADIAL
Shipping
CPR156R800KE10 Information
Resistance:
6.8 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
15W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
1.888" L x 0.500" W (47.96mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)