Vishay Dale CPR154R300KE10
Part No.:
CPR154R300KE10
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 4.3 OHM 15W 10% RADIAL
Shipping
CPR154R300KE10 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
CPR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
4.3 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
15W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
1.888" L x 0.500" W (47.96mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)