Vishay Dale CPR108R600JE10
Part No.:
CPR108R600JE10
Description:
RES 8.6 OHM 10W 5% RADIAL
Shipping
CPR108R600JE10 Information
Resistance:
8.6 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
1.888" L x 0.375" W (47.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)