Vishay Dale CPR07820R0JE10
Part No.:
CPR07820R0JE10
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 820 OHM 7W 5% RADIAL
Shipping
CPR07820R0JE10 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
CPR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
820 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
7W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 225°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.398" L x 0.375" W (35.51mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)