Vishay Dale CPR074R100JE10
Part No.:
CPR074R100JE10
Description:
RES 4.1 OHM 7W 5% RADIAL
Shipping
CPR074R100JE10 Information
Resistance:
4.1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
1.398" L x 0.375" W (35.51mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)