Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CM1420-03CP |
| Manufacturer | California Micro Devices |
| Series | - |
| Package/Case | 15-WFBGA, WLCSP |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Low Pass |
| Filter Order | 2nd |
| Technology | RC (Pi) |
| Number of Channels | 6 |
| Center / Cutoff Frequency | 120MHz (Cutoff) |
| Attenuation Value | 30dB @ 1GHz ~ 3GHz |
| Resistance - Channel (Ohms) | 100 |
| Current | - |
| Values | R = 100Ohms, C = 15pF |
| ESD Protection | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | Data Lines for Mobile Devices |
| Voltage - Rated | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.117" L x 0.052" W (2.96mm x 1.33mm) |
| Height | 0.028" (0.70mm) |
The following parts include "CM1420-03CP" in Silicon Labs CM1420-03CP.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.