MEM1608D201RT001.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MEM1608D201RT001 |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | MEM |
| Package/Case | 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Low Pass |
| Filter Order | 2nd |
| Technology | LC (T-Type) |
| Number of Channels | 1 |
| Center / Cutoff Frequency | 200MHz (Cutoff) |
| Attenuation Value | - |
| Resistance - Channel (Ohms) | - |
| Current | 200 mA |
| Values | - |
| ESD Protection | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | Data Lines for Mobile Devices |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height | 0.028" (0.70mm) |
The following parts include "MEM1608D201RT001" in Silicon Labs MEM1608D201RT001.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.