Samsung Electro-Mechanics CL10B224KO8VPNC
Part No.:
CL10B224KO8VPNC
Description:
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Shipping
CL10B224KO8VPNC Information
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
General Purpose
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)