Samsung Electro-Mechanics CL03B471KO3NNNC
Part No.:
CL03B471KO3NNNC
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 470PF 16V X7R 0201
Shipping
CL03B471KO3NNNC Information
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Series:
CL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.013" (0.33mm)