Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CF35042D0RE-NH |
| Manufacturer | Cvilux USA |
| Series | CF35 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Number of Positions | 4 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.038" (0.97mm) |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Thermoplastic, Halogen Free |
| Actuator Material | Thermoplastic, Halogen Free |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
The following parts include "CF35042D0RE-NH" in Silicon Labs CF35042D0RE-NH.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.