2005280050.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2005280050 |
| Manufacturer | Molex |
| Series | Easy-On FD19 200528 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Number of Positions | 5 |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.075" (1.90mm) |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Straight, Tabbed |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 125V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
The following parts include "2005280050" in Silicon Labs 2005280050.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.