Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 0528080471 |
| Manufacturer | Molex |
| Series | Easy-On 52808 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical - 1 Sided |
| Number of Positions | 4 |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.199" (5.05mm) |
| Locking Feature | - |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin Bismuth |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Actuator Material | - |
| Features | - |
| Voltage Rating | 125V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
The following parts include "0528080471" in Silicon Labs 0528080471.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.