F3311A7H121012E200.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | F3311A7H121012E200 |
| Manufacturer | Amphenol ICC (FCI) |
| Series | Aorora F331 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top and Bottom |
| Number of Positions | 12 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.040" (1.02mm) |
| Locking Feature | Flip Lock, Backlock |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
The following parts include "F3311A7H121012E200" in Silicon Labs F3311A7H121012E200.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.