Comchip Technology CDBB3100-HF
Part No.:
CDBB3100-HF
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO214AA
Shipping
CDBB3100-HF Information
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
810 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
250pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 70°C