Toshiba Semiconductor and Storage CCS15S30,L3F
Part No.:
CCS15S30,L3F
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Single Diodes
Package:
2-SMD, No Lead
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A CST2C
Shipping
CCS15S30,L3F Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
400 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
200pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
CST2C
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)