YAGEO CC0805KRX5R6BB225
Part No.:
CC0805KRX5R6BB225
Description:
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805
Shipping
CC0805KRX5R6BB225 Information
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)