Gowanda Electronics CC0805-068JS
Part No.:
CC0805-068JS
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
CERAMIC SMT CHIP INDUCTOR
Shipping
CC0805-068JS Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
CC0805
Package/Case:
Nonstandard
Active
Type:
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
68 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
540 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
380mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
1.5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.095" L x 0.070" W (2.41mm x 1.78mm)
Height - Seated (Max):
0.060" (1.52mm)