YAGEO CC0603MRX5R7BB105
Part No.:
CC0603MRX5R7BB105
Description:
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Shipping
CC0603MRX5R7BB105 Information
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)