YAGEO CC0603KRNPO9BN151
Part No.:
CC0603KRNPO9BN151
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 150PF 50V C0G/NPO 0603
Shipping
CC0603KRNPO9BN151 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
CC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)