YAGEO CC0603JRX7R7BB333
Part No.:
CC0603JRX7R7BB333
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603
Shipping
CC0603JRX7R7BB333 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
CC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)