YAGEO CC0402KRX7R6BB683
Part No.:
CC0402KRX7R6BB683
Description:
CAP CER 0.068UF 10V X7R 0402
Shipping
CC0402KRX7R6BB683 Information
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)