WeEn Semiconductors BYT79-500,127
Part No.:
BYT79-500,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Description:
DIODE GEN PURP 500V 14A TO220AC
Shipping
BYT79-500,127 Information
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
500 V
Current - Average Rectified (Io):
14A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.38 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 500 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)