WeEn Semiconductors BYC8X-600,127
Part No.:
BYC8X-600,127
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Description:
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220FP
Shipping
BYC8X-600,127 Information
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.9 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
52 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 600 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FP
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)