EIC SEMICONDUCTOR INC. BY550-1000G
Part No.:
BY550-1000G
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Category:
Single Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 5A DO201AD
Shipping
BY550-1000G Information
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Series:
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 5 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:
50pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201AD
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C