Good-Ark Semiconductor BY500-800
Part No.:
BY500-800
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package:
DO-201AD, Axial
Description:
RECTIFIER, FAST RECOVERY, 5.0A,
Shipping
BY500-800 Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:
28pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:
DO-201AD
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C