Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BSS138PS |
| Manufacturer | UMW |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | 2 N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 300mA (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2Ohm @ 300mA, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.6V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | - |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 27pF @ 30V |
| Power - Max | 350mW (Ta) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
The following parts include "BSS138PS" in Silicon Labs BSS138PS.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.