Nexperia USA Inc. BAS70LS-QYL
Part No.:
BAS70LS-QYL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-882
Description:
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 2DFN
Shipping
BAS70LS-QYL Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOD-882
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
70 V
Current - Average Rectified (Io):
70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 15 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 70 V
Capacitance @ Vr, F:
2pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN1006BD-2
Operating Temperature - Junction:
150°C