Nexperia USA Inc. BAS40LS-QYL
Part No.:
BAS40LS-QYL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-882
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA 2DFN
Shipping
BAS40LS-QYL Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOD-882
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
120mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
5pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN1006BD-2
Operating Temperature - Junction:
150°C