EPCOS - TDK Electronics B43647A5108M050
Part No.:
B43647A5108M050
Description:
CAP ALUM 450V POLAR
Shipping
B43647A5108M050 Information
Series:
B43647
Capacitance:
1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
120mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.95 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
190 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.244" (57.00mm)