EPCOS - TDK Electronics B43564D4338M000
Part No.:
B43564D4338M000
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Shipping
B43564D4338M000 Information
Series:
B43564
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
48mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
11 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
38 mOhms
Lead Spacing:
1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:
2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max):
4.201" (106.70mm)