EPCOS - TDK Electronics B43516B9158M000
Part No.:
B43516B9158M000
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43516B9158M000 Information
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
55mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
80 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
2.835" (72.00mm)