EPCOS - TDK Electronics B43514A9477M000
Part No.:
B43514A9477M000
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43514A9477M000 Information
Series:
B43514
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
280mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
220 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.441" (62.00mm)