EPCOS - TDK Electronics B43512B9108M080
Part No.:
B43512B9108M080
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43512B9108M080 Information
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
85mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.72 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
130 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.252" (57.20mm)