EPCOS - TDK Electronics B43512A9228M000
Part No.:
B43512A9228M000
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43512A9228M000 Information
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.9 A @ 100 Hz
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
3.228" (82.00mm)