EPCOS - TDK Electronics B43512A5108M087
Part No.:
B43512A5108M087
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43512A5108M087 Information
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
110mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.01 A @ 100 Hz
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.236" (82.20mm)