EPCOS - TDK Electronics B37987M5154K051
Part No.:
B37987M5154K051
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL
Shipping
B37987M5154K051 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
B37987M
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.256" L x 0.197" W (6.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.098" (2.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)