EPCOS - TDK Electronics B37979G1100J000
Part No.:
B37979G1100J000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL
Shipping
B37979G1100J000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
B37979G
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)