CTS-Frequency Controls ATS20ASM-1E
Part No.:
ATS20ASM-1E
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Crystals
Package:
HC-49/US
Description:
CRYSTAL 20.0000MHZ 20PF SMD
Shipping
ATS20ASM-1E Information
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Series:
ATS-SM
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
20 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
30 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)