YAGEO AS0603KRX7R0BB103
Part No.:
AS0603KRX7R0BB103
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Shipping
AS0603KRX7R0BB103 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
AS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)