Abracon LLC AR50LC-10.000MHZ-CBB
Part No.:
AR50LC-10.000MHZ-CBB
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Oscillators
Package:
5-DIP Module
Description:
OSC ATOMIC CLOCK 10.0000MHZ CMOS
Shipping
AR50LC-10.000MHZ-CBB Information
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AR50LC
Package/Case:
5-DIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Base Resonator:
Rubidium
Type:
Atomic
Frequency:
10 MHz
Function:
Output:
HCMOS
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
±0.5ppb
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
4-VDFN (3.2x2.5)
Size / Dimension:
2.000" L x 2.000" W (50.80mm x 50.80mm)
Height - Seated (Max):
0.984" (25.00mm)