KYOCERA AVX AQ13EA561JA1WE
Part No.:
AQ13EA561JA1WE
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 560PF 150V 1111
Shipping
AQ13EA561JA1WE Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
AQ
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
560 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
150V
Temperature Coefficient:
E
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.102" (2.59mm)