Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AMD560C-CT |
| Manufacturer | Analog Power Inc. |
| Series | * |
| Package/Case | TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| Packaging | Strip |
| Product Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | N and P-Channel |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 35A (Tc), 20A (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 24mOhm @ 20A, 10V, 85mOhm @ 10A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 9nC @ 4.5V, 10nC @ 4.5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1422pF @ 15V, 1143pF @ 15V |
| Power - Max | 50W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | TO-252-4 |
The following parts include "AMD560C-CT" in Silicon Labs AMD560C-CT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.