Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AM4902N |
| Manufacturer | Analog Power Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | 2 N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.4A (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 35mOhm @ 5.2A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 16nC @ 4.5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1460pF @ 15V |
| Power - Max | 2.1W (Ta) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SO |
The following parts include "AM4902N" in Silicon Labs AM4902N.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.