Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AM4541C |
| Manufacturer | Analog Power Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | PowerPAK® SO-8 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | N and P-Channel |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.8A (Ta), 3.9A (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 42mOhm @ 5.3A, 10V, 90mOhm @ 3.6A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 3.6nC @ 10V, 5.8nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 287pF @ 15V, 384pF @ 15V |
| Power - Max | 2.1W (Ta) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SO |
The following parts include "AM4541C" in Silicon Labs AM4541C.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.