Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AM3816N |
| Manufacturer | Analog Power Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | 2 N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.3A (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 30mOhm @ 5.3A, 4.5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 400mV @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 12nC @ 4.5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 727pF @ 15V |
| Power - Max | 1.25W (Ta) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 6-TSOP |
The following parts include "AM3816N" in Silicon Labs AM3816N.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.