Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AM3531C |
| Manufacturer | Analog Power Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | N and P-Channel |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3.7A (Ta), 2.7A (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 58mOhm @ 2A, 4.5V, 112mOhm @ 2A, 4.5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 500mV @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 8.7nC @ 4.5V, 9.3nC @ 4.5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 641pF @ 15V, 630pF @ 15V |
| Power - Max | 1.15W (Ta) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 6-TSOP |
The following parts include "AM3531C" in Silicon Labs AM3531C.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.