YAGEO AC0805KRX7R0BB102
Part No.:
AC0805KRX7R0BB102
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Shipping
AC0805KRX7R0BB102 Information
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)