YAGEO AC0805JRNPO9BN470
Part No.:
AC0805JRNPO9BN470
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 47PF 50V C0G/NPO 0805
Shipping
AC0805JRNPO9BN470 Information
Active
Capacitance:
47 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.028" (0.70mm)