YAGEO AC0603KRX7R9BB682
Part No.:
AC0603KRX7R9BB682
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603
Shipping
AC0603KRX7R9BB682 Information
Active
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)